sircleveland
Administrator

Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 460
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Pią 19:39, 05 Maj 2006 Temat postu: Giertych i Lepper wicepremierami |
|
|
Prezydent Lech Kaczyński wręczył nominacje nowym ministrom. Wśród nich są Roman Giertych i Andrzej Lepper, nowi wicepremierzy.
Ponad to Roman Giertych ma kierować Ministerstwem Edukacji, a Andrzej Lepper- Ministerstwem Rolnictwa. Anna Kalata z Samoobrony objęła resort pracy, a Antoni Jaszczak resort budownictwa. Szefem resortu gospodarki morskiej został poseł LPR Rafał Wiechecki. Jerzy Polaczek z PiS został ministrem transportu, a Michał Seweryński objął Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wciąż nie wiadomo, kto obejmie resort spraw zagranicznych. Ostatnio mówiło się o kandydaturze Kazimierza M. Ujazdowskiego, obecnego ministra kultury, ale ten odmówił dziś objęcia szefostwa w polskiej dyplomacji. Na razie premier przyjął dymisję Stefana Mellera. Złożył on rezygnację w miniony piątek, dzień po podpisaniu porozumienia koalicyjnego PiS z Samoobroną i grupą byłych posłów Ligi Polskich Rodzin.
Po wręczeniu dzisiejszych nominacji Lech Kaczyński i Kazimierz Marcinkiewicz mówili wiele o "wielkich szansach" - na szybkie wprowadzenie ustaw, naprawę państwa.
Rząd koalicji PiS, Samoobrony i LPR dysponuje w Sejmie 240 głosami, a więc jest wystarczająca większość, by przeprowadzać zmiany zapisane w programie "Solidarne państwo" - powiedział premier.
Prezydent zauważył jednak, że koalicyjny rząd w obecnym składzie, nie będzie miał "łatwego życia", wierzy jednak, że odniesie sukces.
Po godz. 17 rozpoczęło się posiedzenie rządu w nowym składzie. Posiedzenie jest poświęcone przyjęciu rozporządzeń atrybucyjnych dotyczących zakresu obowiązków w nowych resortach.
Prezydium klubu LPR zaakceptowało po południu umowę koalicyjną - powiedział dziennikarzom Giertych. Dodał, że do umowy zostały wprowadzone nowe punkty programowe, nie chciał jednak podać ich szczegółów. Zapowiedział, że więcej informacji udzieli na konferencji prasowej.
Rąbka tajemnicy uchylił wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński, który o postulatach LPR powiedział: Edukacja według Giertycha
"Ogólnie można je ująć tak: obniżanie podatków od przyszłego roku i nieprywatyzowanie strategicznych dla kraju spółek skarbu państwa". Dodał, że dokument może zostać podpisany jeszcze dziś wieczorem, po powrocie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Warszawy.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że prezydent jest dobrze nastawiony do udziału LPR w rządzie. - Prezydent jest przychylny, aby LPR była uczestnikiem koalicji i aby miała swoją reprezentację w dwóch resortach - powiedział Gosiewski po spotkaniu z prezydentem. Po południu prezydent spotkał się z premierem oraz liderami Samoobrony i LPR.
Wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski pytany, jakie kwalifikacje ma Giertych, żeby kierować resortem edukacji odpowiedział, że prezes LPR ma kwalifikacje formalne, aby być nauczycielem.
- Poseł Wiechecki jest prawnikiem i ekonomistą, jest posłem ze Szczecina. Zajmował się Polską Żeglugą Morską - powiedział wicemarszałek Sejmu, dopytywany przez dziennikarzy o drugiego z kandydatów Ligi do rządu.
Lider Samoobrony nie ma nic przeciwko temu, żeby LPR weszła do koalicji rządowej. - Zawsze byłem zwolennikiem tego, by LPR była w koalicji. Lepper powiedział, że Samoobrona nie walczyła o stanowiska, tylko o to, żeby w Sejmie była stabilna większość i żeby był rząd większościowy.
Prezydent wręcza nominację Andrzejowi Lepperowi / INTERIA.PL
Na pytanie, jak ocenia sytuację, w której Liga jako mniejszy klub sejmowy miałaby w rządzie dwa resorty - jak podawały nieoficjalnie media - a Samoobrona tylko o jeden więcej, Lepper odpowiedział: - Jest to trochę za mało, ale nie będziemy stawiać sprawy tak, że albo jeszcze jeden resort, albo nie ma rządu.
- Jest taki układ, jaki jest w Sejmie. I naprawdę nie możemy pozwolić sobie na wcześniejsze wybory. Przynajmniej w tej chwili - zaznaczył.
Prezes PSL Waldemar Pawlak, komentując informacje o tym, że prezes LPR Roman Giertych ma zostać wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, powiedział, że "nie uwierzy, dopóki nie zobaczy".
Przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział w piątek w Radiu Maryja, że z negocjacji w sprawie większości rządowej wyłania się koalicja "trzy i pół" - którą tworzyłyby kluby PiS, Samoobrony i LPR oraz Narodowe Koło Parlamentarne.
- Nasi partnerzy stanowią 1/3 koalicji, stąd propozycja, aby politycy Samoobrony objęli trzy resorty, a LPR, dwa resorty - dodał szef klubu PiS.
Przewodniczący klubu PiS nawiązał też do swojej piątkowej rozmowy z prezydentem Lechem Kaczyńskim. - Pan prezydent chce, by w Polsce był rząd stabilny, który realnie będzie zmieniał Polskę - relacjonował Gosiewski.
- Bardzo wyraźnie chce, aby był to rząd odpowiedzialny. Ta sprawa była kilkakrotnie poruszana przez pana prezydenta w kontekście jednej partii, mówię tu o kierownictwie LPR. Bardzo zależy prezydentowi, aby ci politycy, którzy podejmą się pracy w rządzie byli politykami odpowiedzialnymi - dodał.
Demonstracje sprzeciwu wobec nowego gabinetu / INTERIA.PL
Nie wracajcie z Francji, nie wracajcie z Anglii, nie wracajcie z Niemiec - na ulicach kilku polskich miast pojawiły się billboardy z hasłami przestrzegającymi przed zbliżającą się IV RP.
W Poznaniu i przed Pałacem Prezydenckim zorganizowano demonstracje sprzeciwu wobec nowego gabinetu. Protestującym nie podoba się ani nowa koalicja, ani dwaj nowi wicepremierzy.
- Nie chcemy, żeby wszyscy młodzi ludzie wyjeżdżali z tego kraju, i by musieli się wstydzić za Polskę za granicą - mówili protestujący. Ich zdaniem, do masowej emigracji dojdzie, gdy szef Samoobrony zacznie realizować swój program gospodarczy. - Będzie im bardzo przykro, jeżeli będą musieli mówić za granicą, że są z Polski - dodają.
--------------------------------------------------------------------------
Robią nam wode z muzgu >> I TYLE Poprostu porażka
Post został pochwalony 0 razy
|
|